avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acte dosar de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acte dosar de pensie

Ce acte trebuie pentru un dosar de pensie, va rog?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:51, 19 Iunie 2011
Gasiti pe www.cnpas.org cererea si actele necesare.
1. Acte necesare pentru inscrierea la pensia de limita de varsta:

cerere pentru înscrierea la pensie pentru limita de varsta
carnetul de munca (original si copie);
carnetul de asigurari sociale (original si copie);
alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca sau vechimea în serviciu realizata în alte sectoare de activitate;
livretul militar (original si copie);
diploma de studii (original si copie), adeverinta sau foaie matricola (original si copie) din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii absolviti la zi, precum si certificarea absolvirii acestora;
pentru persoanele care au urmat cursurile unor institutii de învatamânt universitar în strainatate este necesara dovada recunoasterii acestora de catre statul român;
adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca;
adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
dovada certificarii stagiului de cotizare;
procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);
adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, Legii nr. 42/1990 etc.;
alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.

2. Ar fi bine sa mergeti si la Casa de Pensii sa vedeti lista cu actele necesare afisata la sediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare cire35 cire35 Buna seara.taical meu e nascut in 16-04-1950.iar el are 35 de ani de serviciu din care 30 in gr a 2 a. bine inteles cu armata cu tot . in ce an poate iesi la ... (vezi toată discuția)
Dosar pensie floelerad floelerad Doresc informatii privind intocmirea unui dosar de pensie. Acte necesare, temei legal si termen de depunere. (vezi toată discuția)
Intocmirea dosarului de pensionare BUNA ZIUA ! Am lucrat la mai multi angajatori , am terminat si somajul , cine i-mi intocmeste dosarul de pensie pentru limita de varsta? VA MULTUMESC (vezi toată discuția)