Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesiune de creanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesiune de creanta

Am nevoie de un model de contract de cesiune de creanta. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc!

Contract de cesiune de creanta
Nr. ______ / ___________________

PREAMBUL:
1. S.C. XXX S.R.L. , cu sediul in _______________, str. ______________ nr.__________, judeţ ___________, cod postal __________________, cod unic de inregistrare ______________, atribut fiscal RO, numar de ordine in registrul comertului _____________________, cont deschis la Banca ___________________, cu nr. __________________________, reprezentata in mod legal prin ________________ – Director General are o creanta asupra S.C. YYY S.R.L., cu sediul in _______________, str. ______________ nr.__________, judeţ ___________, cod postal __________________, cod unic de inregistrare ______________, atribut fiscal RO, numar de ordine in registrul comertului _____________________, in valoare de ______________lei;
2. S.C. ZZZ S.R.L. cu sediul in ____________________, str. _________________ nr. ______, judetul ___________ ,cod unic de inregistrare ________________, atribut fiscal RO, numar de ordine in registrul comertului _______________, cont deschis la Banca ________________, sucursala _______________________, cu nr. ________________________, reprezentata legal prin ____________________ – Director General, are o creanta asupra S.C. XXX S.R.L. in valoare de ___________ lei;
3. S.C. YYY S.R.L., cu sediul in ______________, str. ________________ nr. _______, jud. ____________, cod unic de inregistrare ________________, atribut fiscal RO, numar de ordine in registrul comertului _______________, cont deschis la Banca ________________, sucursala _______________________, cu nr. ________________________, reprezentata legal ing. Tatian Tudorache – Director Genreal, are o creanta asupra S.C. ZZZ S.R.L., in valoare de ________________ lei,

PARTILE CONTRACTANTE:

1. S.C. XXX S.R.L. , cu sediul in _______________, str. ______________ nr.__________, judeţ ___________, cod postal __________________, cod unic de inregistrare ______________, atribut fiscal RO, numar de ordine in registrul comertului _____________________, cont deschis la Banca ___________________, cu nr. __________________________, reprezentata in mod legal prin ________________ – Director General in calitate de cedent
si
2. S.C. ZZZ S.R.L. cu sediul in ____________________, str. _________________ nr. ______, judetul ___________ ,cod unic de inregistrare ________________, atribut fiscal RO, numar de ordine in registrul comertului _______________, cont deschis la Banca ________________, sucursala _______________________, cu nr. ________________________, reprezentata legal prin ____________________ – Director General, in calitate de cesionar.

OBIECTUL CONTRACTULUI:
1. Obiectul prezentului contract consta in cesiunea creantei in suma de ________________________ lei aferenta facturii nr. ____________/ ________________, pe care S.C. XXX S.R.L. in calitate de cedent o are asupra S.C. YYY S.R.L., creanta pe care S.C. YYY S.R.L., o are asupra S.C. ZZZ in calitate de cesionar.

ALTE CLAUZE:

1. Cesionarul S.C. ZZZ S.R.L., accepta transmiterea dreptului de creanta pe care cedentul S.C. XXX S.R.L. o are asupra debitorului cedat S.C. YYY S.R.L., creanta in suma de _______________ lei, in scopul stingerii debitului cedentului.
2. Cesiunea de creanta se face de catre cedent irevocabil si neconditionat in favoarea S.C. AS ZZZ S.R.L., cedentul obligandu-se sa notifice debitorului cesiunea facuta conform art. 1393 Cod civil si prezentului contrac de cesiune in termen de 24 de ore de la data semnarii.
3. Cedentul se obliga sa cesioneze si toate accesoriile creantei si garantiile pe care le detine, precum si dreptul de a urmari incasarea creantei de catre cesionar.
4. Cedentul declara ca este unicul titular al creantei cedate si ca nu a mai cedat aceasta creanta la alte persoane fizice sau juridice si se obliga sa nu intreprinda nimic ca sa impiedice pe cesionar in realizarea dreptului sau.
5. Cesionarul are dreptul de a exercita toate drepturile legale pe care le are cedentul, in scopul incasarii creantei cedate, fiind in drept sa emita in nume propriu dispozitii.
6. Daca pe durata derularii contractului de cesiune, cedentul incaseaza creanta si nu achita debitul, cesionarul este imputernicit irevocabil si neconditionat sa execute contul cedentului S.C. XXX S.R.L. pana la concurenta creantei cesionate.

Prezentul contract intra in vigoare la data semnarii de catre parti si isi inceteaza valabilitatea la data achitarii integrale a debitului.
Tehnoredactat in data de ________________ in 4 (patru) exemplare din care: - un exemplar cedentului; un exemplar cesionarului; un exemplar debitorului cedat; un exemplar executorului judecatoresc pentru notificarea debitorului cedat.

CEDENT, CESIONAR,

Sper sa va ajute.
Buna ziua,

Va multumesc pentru ajutor.

In cazul meu apare am urmatoarea situatie:
- in sedinta AGEA s-a decis majorarea de capital prin aport in numerar sau prin cesiune de creante
- doi dintre asociati vor subscrie la majorarea de capital prin cesiune de creante (imprumutul pe care il au in firma se va transforma in capital)

In acest context am nevoie de contractul de cesiune creante. Va rog sa ma ajutati cu un sfat (cum sa procedez sa fac documente justificative pentru aceasta cesiune). Este bun modelul de contract de mai sus?

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Revin cu o lamurire suplimentara. De fapt termenul corect cred ca este CONVERSIE DE CREANTE in parti sociale.

Ma puteti ajuta cu un sfat si un contract?
Buna seara.Imi cer scuze pentru deranj,nici nu stiu daca pe d-voastra sa va deranjez,dar am o nedumerire.Lucrez in Italia de 8 ani cu contract de munca cu un salariu de 700euro.Vreau sa ma intorc definitiv in Romania,sa ma casatoresc si sa nasc un copil.Ma intreb,este un acord intre Italia si Romania?voi beneficia de indemnizatia la copil de doi ani?vor fi considerati acesti ani ca vechime?Dar cel mai mult ma intereseaza daca voi avea un ajutor la copil.Ori va trebui sa vin acolo,sa ma angajez un an -doi si pe urma sa raman insarcinata?Va multumesc