Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatitie deschisa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatitie deschisa

Buna ziua
In cadrul unei proceduri de atribuire prin licitatie deschisa, daca la oferta tehnica s-a strecurat o mica greseala si a fost ofertata la un articol de deviz o cantitate de lucrari mai mare fata de lista cu cantitatile de lucrari din caietul de sarcini si anume 269 m fata de 256 cat era in caietul de sarcini, avand valoarea de 300 lei si reprezentand 0,001 din pretul total al ofertei . Este corect ca oferta sa fie declarata neconforma cu toate ca aceasta mica greseala nu este in dauna autoritatii contractante si nu influenteaza clasamentul ofertantilor?
Da, este corect sa fie declarata neconforma intrucat se considera ca nu s-au respectat cerintele impuse prin caietul de sarcini, chiar daca pretul total ofertat nu influenteaza clasamentul final al ofertelor depuse.
Se solicita clarificari. Dupa primirea raspunsului la clarificari, se poate constata ca este o eroare, astfel ca se poate accepta modificari ale propunerii tehnice si financiare, avand in vedere ca o eventuala modificare a pretului indusa de corectari nu conduce la modificarea clasamentului.