Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Analiza oferta - modificare propunere financiara
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Analiza oferta - modificare propunere financiara

Daca un ofertant, prin raspunsurile la clarificari a modificat valoarea in structura dar totalul a ramas neschimbat cu cel ofertat initial,au ramas identice si articolele de deviz, se poate considera ca si-a schimbat oferta si devine neconforma?
Va multumesc.
Este neconforma deoarece a modificat continutul propunerii financiare, singura situatie acceptata fiind cea prevazuta la art. 80 alin (2) din HG 925/2006.
Revin cu o precizare, dar nu cred ca vizeaza cazul dumneavoastra atata timp cat articolele din deviz au ramas indentice. O modificare a propunerii financiare mai poate fi acceptata ca urmare a unei solicitari de clarificari privind propunerea tehnica iar ofertantul face o corectare tehnica minora cu influenta asupra continutului propunerii financiare. Ex: la o lucrare ofertantul a omis sa includa un material cu o valoare foarte mica in raport de valoarea totala a contractului. Conditia este ca aceasta modificare sa nu conduca la modificarea clasamentului ofertantilor participanti la procedura.