Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... masina neplatita la leasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

masina neplatita la leasing

Buna seara!

Am cumparat un logan de la o firma din Brasov, firma care nu si-a platit datoriile la firma de leasing de unde a fost cumparata masina. Cand am cumparat masina am facut un contract de vanzare cumparare intre mine si firma de la care l-am cumparat., urmand ca in 7 zile lucratoare sa primesc cartea masinii. Cei de la firma de unde am cumparat loganul mi-au dat doar talonul si 2 chei. Eu am vandut loganul la randul meu mai departe unui taximetrist. Am trimis un fax la firma de unde am cumparat loganul cu o copie dupa buletinul celui caruia i-am vandut loganul sa i se faca actele pe numele lui. Firma de unde am cumparat loganul nu ne poate da actele deoarece are datorii la firma de leasing. Ce pot eu sa fac in situatia asta? Cum pot sa obtin actele masinii? Poate leasingul sa-mi ridice masina daca aceasta nu este platita integral?
Bineinteles ca firma de leasing are tot dreptul sa ridice aceasta masina de vreme ce dvs nu sunteti proprietarul masinii , ci acea firma de leasing!!! Cel care "v-a vandut" masina nu avea acest drept deoarece era utilizator si nu proprietar! Firma de leasing este proprietarul masinii pana la plata integrala si intocmirea formalitatilor finale de vanzare-cumparare!B-)
Foarte tare ati cumparat ceva care nu era in proprietatea societatii si ati si vandut mai departe masina. Din pacate taximetristul in poisesia caruia se gaseste masina va fi in mod cert deposedat de aceasta masina oricand de executorul judecatoresc.
Ar trebui sa verificati pe portal daca s-a incuviintat executarea silita a societatii "vanzatoare".
Cine a vandut masina nu avea nici un drept, va inselat din pacate nu sunteti singurul.
Buna seara!

Unde anume pot verifica daca s-a incuvintat executarea silita a societatii ,,vanzatoare"? cea care mi-a vandut masina.

Multumesc!
Pe site-ul instantelor www.just.ro judecatorie, dosare, nume societate (vanzatoare).
Dar va asigur ca soc de leasing in mod cert a intreprins procedurile.