Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare bani imprumutati
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare bani imprumutati

Buna ziua.Acum un an de zile am incheiat la Biroul Notarilor Publici un "Contract imprumut bani" prin care am imprumutat unui individ X o suma de bani. In contract este specificat ca: "in caz de nerestituire la termen a sumei imprumutate, eu ca si imprumutator voi cere executarea fara somatie, punere in intarziere sau in judecata a domnului X, prezentul act constituind titlu executoriu". De asemeni acest contract i-a acordat domnului X termen de restituire pana la 31.12.2010.
Intrbarile mele sunt: Trebuie sa il dau in judecata pe domnul X pentru a-mi recupera banii sau fac o simpla cerere si va fi executat silit fara alte cheltuieli de judecata, si unde trebuie sa depun cererea?
Multumesc.
O simpla cerere de executare silita la executorul judecatoresc este suficienta.Acest contract de imprumut reprezinta titlu executoriu.
andymaurul, utilizator
am imprumutat si eu cuiva suma de 500 de usd,prin contract la notar,fara ca in acest act sa mi se spuna ca in caz de neplata datoriei timp de 3 ani acesta se prescrie.mai pot face ceva sa recuperez banii?