Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... asigurare RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

asigurare RCA

Buna seara, am si eu o intrebare. Am fost oprit de un echipaj de politie in timp ce conduceam o masina de la firma unde lucrez. La controlul documentelor, asigurarea RCA de la bordul masinii era expirata de cateva zile. Mi-a fost retinut talonul si am primit amenda de 1.000 RON. Dar, in aceasi zi, a fost incheiata o noua asigurare RCA pt respectiva masina,ce intra in vigoare a 2-a zi, dar incheiata in ziua PV de contraventie. Am sanse sa contest PV in instanta, pe baza acestui fapt, ca aveam o polita valabila in acea perioada, ce intra in vigoare a 2-a zi? Multumesc anticipat
Va contraziceti singur:
In ziua in care ati fost verificat, nu aveati o polita valabila.Polita era valabila incepand cu ziua imediat urmatoare, indiferent cand a fost platita/eliberata.Pentru a verifica singur, intrati pe portalul cedam-isc.ro si introducand datele masinii dv., veti obtine raspunsul ca in ziua intocmirii p.v., nu aveati un RCA valabil.
Daca sunteti consultant de asigurari, poate imi veti confirma sau infirma daca, o asigurare RCA este luata in considerare la un control al politiei, chiar daca, practic, ea este valabila de a 2-a zi. Aceasta este versiunea pe care am auzit-o de la mai multe persoane ce lucreaza in domeniu.
Asigurarea se ia in considerare numai daca este valabila.Din acest motiv, valabilitatea nu poate fi obtinuta decat incepand cu ziua urmatoare achitarii/emiterii, tocmai pentru a nu se incerca eludarea obligatiei si respectiv combaterea contraventiei.
O polita RCA are valabilitatea inscrisa de emitent:
Art. 17. - (1) Dovada existentei asigurarii obligatorii RCA, in cazul
controalelor efectuate de autoritatile abilitate, in conformitate cu prevederile
art. 64 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, o
constituie:
- polita de asigurare RCA emisa de asiguratorul RCA, pentru perioada de
valabilitate inscrisa,
precum si vigneta aplicata pe parbrizul vehiculului in
loc vizibil din exterior pentru vehiculele inmatriculate sau inregistrate in
Romania;

La dv. era inscrisa valabilitatea pentru ziua respectiva?