avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poate sa ma ajute tata fara carte de munca daca am ii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poate sa ma ajute tata fara carte de munca daca am ii?

Am o intreprindere individuala pt legume fructe in piata.Eu sunt singurul administrator si as vrea sa il las pe tata la taraba.Daca nu ii fac carte de munca poate sa stea si sa vanda?;sau ce forma legala as putea sa ii fac.........contract de munca si sa il tin in proba??Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:00, 4 Februarie 2011
Cred ca confundati anumiti termeni referitor la perioada de proba .. Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
Perioada de proba mai sus amintita este valabila numai pentru c.i.m. incheiate pe durata nedeterminata.

Pentru c.i.m. incheiate pe durata determinata , perioada de proba este :
a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucrătoare în cazul salariaţilor încadraţi în funcţii de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.

Singura forma legala de a va ajuta este incheierea unui c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare baraboidumitru baraboidumitru care este perioada maxima de angajare pentru acomodare si ce implica (vezi toată discuția)
Somaj ioanaiux ioanaiux Buna ziua, Ma aflu in preaviz pana in 8 martie din cauza ca firma a intrat in insolventa, am vechime de 3 ani la locul de munca si din data de 9 martie ar ... (vezi toată discuția)
Revisal-urgent sallai sallai daca angajez pe perioada de proba de 30 de zile, contractul de munca este pe perioada determinata sau se poata pe perioada nedeteminata? multumesc (vezi toată discuția)