Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poate sa ma ajute tata fara carte de munca daca am ii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poate sa ma ajute tata fara carte de munca daca am ii?

Am o intreprindere individuala pt legume fructe in piata.Eu sunt singurul administrator si as vrea sa il las pe tata la taraba.Daca nu ii fac carte de munca poate sa stea si sa vanda?;sau ce forma legala as putea sa ii fac.........contract de munca si sa il tin in proba??Va multumesc
Cred ca confundati anumiti termeni referitor la perioada de proba .. Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
Perioada de proba mai sus amintita este valabila numai pentru c.i.m. incheiate pe durata nedeterminata.

Pentru c.i.m. incheiate pe durata determinata , perioada de proba este :
a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucrătoare în cazul salariaţilor încadraţi în funcţii de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.

Singura forma legala de a va ajuta este incheierea unui c.i.m.