Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA/SC
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA/SC

Buna dimineata, care este diferenta dintre o persoana fizica autorizata si o societate comerciala? Ce avantaje/ dezavantaje au? Va multumesc
o soc.comerciala are mult mai multe obligatii din toate punctele de vedere decat o persoana fizica autorizata.
dates.raluca a scris:

Buna dimineata, care este diferenta dintre o persoana fizica autorizata si o societate comerciala? Ce avantaje/ dezavantaje au? Va multumesc

ASPECTE GENERALE

PFA
1. Impozit pe venit - 16% aplicat la venitul net (venituri impozabile - cheltuieli deductibile) - se plateste anual;
2. Contributia la sanatate - 5,5% aplicat la venitul net, dar nu mai putin de salariul minim pe economie
3. Contributia la pensii - minim 222 lei/lunar

Societate Comerciala
1. Impozit pe profit - 16% aplicat la profitul impozabil (venituri impozabile - cheltuieli deductibile) - se plateste trimestrial.

In afara acestor aspecte, exista multe particularitati care fac ca obligatiile declarative si de plata ale PFA sau ale SC sa difere mult de ceea ce am scris mai sus, cum ar fi:
1. pentru PFA
- tipul de activitate: dependenta sau independenta;
- tipul de contract: cu retinere sau fara retinere la sursa;
- tipul de impozitare: pe baza contabilitatii in partida simpla sau pe baza normelor de venit etc.
2. pentru SC
- daca este sau nu este platitoare de TVA;
- daca este sau nu este microintreprindere;
- daca are salariati etc.

Un raspuns concret la intrebarea dvs. se poate da doar dupa analiza activitatii pe care doriti sa o desfasurati.