Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... autorizatii pentru o firma nou infiintata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

autorizatii pentru o firma nou infiintata

Vrem sa ne deschidem un magazin in alt judet. Avem o firma nou infiintata. Am deschis si punct de lucru la magazinul respectiv. De ce autorizatii avem nevoie? PSI, Mediu, Sanitar veterinar? magazinul e de produse si componente electronice. Respectivele Autorizatii ni le elibereaza Registrul comertului sau alte institutii? Trebuie sa le scoatem in orasul unde vrem sa ne deschidem magazinul sau putem face acest lucru la sediul social?
Va multumesc
De ce autorizatii avem nevoie? PSI, Mediu, Sanitar veterinar?

Se completeaza declaratii pe proprie raspunde după caz, pentru : Direcţia de Sănătate Publică a/Agenţia de Sănătate Publică în Transporturi ,Direcţia Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor/Agenţia de Sănătate Publică în Transporturi , Autoritatea Publică Teritorială pentru Protecţia
Mediului si Inspectoratul Teritorial de Muncă.

Respectivele Autorizatii ni le elibereaza Registrul comertului sau alte institutii? Trebuie sa le scoatem in orasul unde vrem sa ne deschidem magazinul sau putem face acest lucru la sediul social?

Se elibereaza un certificat constatator de catre Oficilul registrului comertului de la sediul social al societatii.

rog a fi sters

Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Ok. LA primaria de unde este deschis punctul de lucru trebuie sa solicitam vreo autorizatie?
Dar la ITM, e necesar sa facem vreun demers la ITMul de la punctul de lucru, sau angajarile se fac la ITMul de la sediul social?
Va multumesc.
robertsega32, utilizator
de la Primaria punctului de lucru se cere autorizatie/ acord orar de funcionare, pe baza constatatorului.
www.avocatnet.ro/content/con...