Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie constructie demontabila ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie constructie demontabila ?

Buna ziua ! Intentionez sa construiesc o cabana mica (4x5 m) din lemn, fara fundatie, pe butuci de lemn sau pietre, in intravilan rural. Va rog sa imi spuneti daca am nevoie de autorizatie, si in ce lege gasesc acest lucru ?
Da, este nevoie de autorizatie de construire, chiar daca vorbim de instalarea unei constructii provizorii. Cred ca e art. 3, lit. h din legea 50/1991.
Inseamna ca si pentru instalarea cabanutelor de gradina, pe care le poti cumpara de-a gata de la Baumaxx sau Praktiker, si pentru alea e nevoie de autorizatie ?
Conform L50/1991, orice constructie necesita autorizatie.
"Art. 3. –
Constructiile civile....se pot realiza numai cu respectarea autorizatiei de construire, precum si a reglementarilor privind proiectarea si executarea constructiilor, pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel"
h)lucrări de construcţii cu caracter provizoriu: chioşcuri, tonete, cabine, spaţii de expunere situate pe căile şi spaţiile publice, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame, precum şi anexele gospodăreşti ale exploataţii lor agricole situate în extravilan;

Teoretic si pentru cabanutele prefabricate ar trebui autorizatie....
doina_manuela, utilizator
Va multumesc pentru informatii. Din pacate, da, asa este... Totusi, nu cred ca cineva a primit vreodata amenda pt ca a construit o cusca pentru caine in curte, fara autorizatie.. Ma gandesc daca merita sa risc sa ma apuc de construit.
Daca ai "vecini buni" te poti astepta la orice!!!!!!!!!!