Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cabana din bca poate fi construita in extravilan?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cabana din bca poate fi construita in extravilan?

Buna. Nu prea sunt in tema cu legislatia si as vrea sa construiesc in extravilan. Se poate construi pe proiect de cabana , din bca sau doar din lemn? Ce alte solutii ar fi sa o fac din bca? Multumesc
Din perspectiva mea nu cred ca ar fi o problema, construiti din ce material vreti cine va interzice
ok multumesc :) ma gandeam ca daca e cabana nu ai voie decat din lemn
ContSters219701, utilizator
Cititi cu atentie legea 50/1991
Acolo sunt multe interdictii privind constructia in extravilan.
Poate va incadrati la art. 3 litera h) din acea lege.
Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;
Marcel Mihalache, Avocat
Vreau ceva gen parter + mansarda, nu cred ca o sa imi aprobe anexa gospodareasca. Casa de vacanta se mai aproba in extravilan, nu?
ContSters219701, utilizator
eu stiu ca in extravilan se pot construi doar anexe gospodaresti (L 50/'91), pentru orice alta constructie trebuie trecut terenul in intravilan