avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cabana din bca poate fi construita in extravilan?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cabana din bca poate fi construita in extravilan?

Buna. Nu prea sunt in tema cu legislatia si as vrea sa construiesc in extravilan. Se poate construi pe proiect de cabana , din bca sau doar din lemn? Ce alte solutii ar fi sa o fac din bca? Multumesc
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 12:16, 22 August 2011
Din perspectiva mea nu cred ca ar fi o problema, construiti din ce material vreti cine va interzice
ok multumesc :) ma gandeam ca daca e cabana nu ai voie decat din lemn
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2011
ContSters219701, utilizator
Cititi cu atentie legea 50/1991
Acolo sunt multe interdictii privind constructia in extravilan.
Poate va incadrati la art. 3 litera h) din acea lege.
Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
...
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2011
Marcel Mihalache, Avocat
Vreau ceva gen parter + mansarda, nu cred ca o sa imi aprobe anexa gospodareasca. Casa de vacanta se mai aproba in extravilan, nu?
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2011
ContSters219701, utilizator
eu stiu ca in extravilan se pot construi doar anexe gospodaresti (L 50/'91), pentru orice alta constructie trebuie trecut terenul in intravilan

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie demontabila ? earth_voice earth_voice Buna ziua ! Intentionez sa construiesc o cabana mica (4x5 m) din lemn, fara fundatie, pe butuci de lemn sau pietre, in intravilan rural. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Buna seara Marya STANCU Marya STANCU am si eu citeva intrebari referitor la constructia unui magazin pe structura de lemn.Vreau sa construiesc si eu un magazin din lemn ,pe structura de lemn,in ... (vezi toată discuția)
Anexele gospodãreºti ale exploataþiilor agricole au caracter temporar? Step_B Step_B Doresc sa stiu daca intr-adevar anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole au caracter temporar. De asemenea vreau sa aflu cum se defineste acest ... (vezi toată discuția)