avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tulburarea linistii si ordinii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tulburarea linistii si ordinii publice

Buna ziua,
care ar fi procedura legala ptr un concubin,care vine si tulbura linistea(a fost dat afara din lociunta proprietarului cu ajutorul politiei),pe strada,telefonic cu amenintari diverse?
Nu a fost sanctionat niciintr-un fel de politie doar dat afara sia atat,dar s-a infuriat si mai rau.
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 4 Februarie 2011
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:56, 5 Februarie 2011
Sesizati telefonic organele de politie sa constatae situatia si sa ii aplice amenda contraventionala pentru nerespectarea prevederilor disp.Legii nr.61/1991.
Este bine sa veti si martori prezenti
Sunati la 112 si chemati politia. Acestia vor aplica prevederile legale si il vor sanctiona contraventional pe turbulent!B-). Daca v-a amenintat cu bataia sau cu moartea puteti sa ii faceti plangere penala !
Multumesc frumos,am chemat politia ptr tulburarea linistii,violenta verbala,pretinderea unor unuri ale mele precum ca ii apartin cu toate ca am acte doveditoare.
la care politia a replicat doar ptr atat i -am chemat?
e corect?
Ptr plangere penala care este procedura?
Multumesc!
Aveti doua posibilitati:
1.Formulati in scris plangere impotriva persoanei vinovate ,pe care o trimiteti cu confirmare de primire.
2.Formulati un memoriu,cu care mergeti in audienta la comandantul politiei la care sunteti arondata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tulburare liniste radu68 radu68 Buna seara, care sunt consecintele ptr o pers care a primit amenda deoarece si-a alungat sotia din locuinta comuna,apoi concubina cheama politia ptr ca a ... (vezi toată discuția)
Cum pot opri functionarea unui magazin satesc care tulbura linistea publica? mihaita11 mihaita11 Am un magazin in vecinatate care deranjeaza prin functionarea lui si prin mentinerea unui climat deranjant si in masura a tulbura linistea publica prin ... (vezi toată discuția)
Probleme cu concubinul backar21 backar21 sunt baiatul unei doamne care are un concubin de 6 ani.acesta locuieste la noi si face mereu probleme si in fiecare zi se cearta si ii vorbeste urat mamei ... (vezi toată discuția)