Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tulburarea linistii si ordinii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tulburarea linistii si ordinii publice

Buna ziua,
care ar fi procedura legala ptr un concubin,care vine si tulbura linistea(a fost dat afara din lociunta proprietarului cu ajutorul politiei),pe strada,telefonic cu amenintari diverse?
Nu a fost sanctionat niciintr-un fel de politie doar dat afara sia atat,dar s-a infuriat si mai rau.
Multumesc!
ContSters20980, utilizator
Sesizati telefonic organele de politie sa constatae situatia si sa ii aplice amenda contraventionala pentru nerespectarea prevederilor disp.Legii nr.61/1991.
Este bine sa veti si martori prezenti
Sunati la 112 si chemati politia. Acestia vor aplica prevederile legale si il vor sanctiona contraventional pe turbulent!B-). Daca v-a amenintat cu bataia sau cu moartea puteti sa ii faceti plangere penala !
Multumesc frumos,am chemat politia ptr tulburarea linistii,violenta verbala,pretinderea unor unuri ale mele precum ca ii apartin cu toate ca am acte doveditoare.
la care politia a replicat doar ptr atat i -am chemat?
e corect?
Ptr plangere penala care este procedura?
Multumesc!
Aveti doua posibilitati:
1.Formulati in scris plangere impotriva persoanei vinovate ,pe care o trimiteti cu confirmare de primire.
2.Formulati un memoriu,cu care mergeti in audienta la comandantul politiei la care sunteti arondata.