Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cat timp se poate ataca o mostenire/donatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cat timp se poate ataca o mostenire/donatie?

Am o intrebare:
Care ar fi termenul limita in care se poate ataca o mostenire, dar o donatie? Mostenitorul rezervatar poate urmari bunurile in mainile tertilor? Se poate ca tertul cumparator sa piarda bunul respectiv?
Reductiunea donatiei poate fi solicitată numai de moștenitorii rezervatari (sotul copiii, părinții donatorului), în termen de 3 ani de la decesul acestuia și doar daca le-a fost încălcată rezerva succesorala. Adică dacă donatorul nu mai are si alte bunuri.
Cum moștenitorii n-au avut nicio problemă pana in prezent, n-o să aibă nici de acum incolo. Mai ales că dvs sunteti cumpărător de buna credinta.
Cumpărați liniștit.
Păi asta e că donatorul a murit acum mai puțin de 1an și nici nu s-au făcut succesiunea după el. Mă gândesc că atunci când se va face succesiunea moștenitorii vor ataca contractul de donație al vânzătorului și mă trezesc că am cumpărat de la cineva care nu avea dreptul să vândă....

raluk0207 a scris:

Reductiunea donatiei poate fi solicitată numai de moștenitorii rezervatari (sotul copiii, părinții donatorului), în termen de 3 ani de la decesul acestuia și doar daca le-a fost încălcată rezerva succesorala. Adică dacă donatorul nu mai are si alte bunuri.
Cum moștenitorii n-au avut nicio problemă pana in prezent, n-o să aibă nici de acum incolo. Mai ales că dvs sunteti cumpărător de buna credinta.
Cumpărați liniștit.

Donatarul are tot dreptul să vândă.
Din momentul semnării contractului de donație a devenit proprietar. Are intabularea facuta la carte funciară, imobilul nu mai există în patrimoniul defunctului, astfel încât să să fie inclus în masa succesorala.
Realizați că dacă o donație ar fi atat de usor de "clatinat ", oamenii n-ar mai încheia-o