Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... URGENT!!!!!DONATIA POATE FI VANDUTA ??? SI DACA DA ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

URGENT!!!!!DONATIA POATE FI VANDUTA ??? SI DACA DA CAND?

Buna ziua tuturor celor de pe site. Sunt nou sossita si am vazut raspunsuri foarte clare la problemele fiecaruia.
Am si eu o mare nelamurire.
M-am casatorit a doua oara, locuim in casa parintilor celui de al doilea sot si pentru ca tot am investit parintii sotului actual s-au hotarat sa doneze casa sotului.
Deoarece vrem sa facem un schimb de la 2 camere la 3 camere si la banca din cate stiu eu ( sunt economist de profesie) nu se i-a in considerare o casa care in istoric donatie Poate fi vanduta aceasta donatie mie ca sotie .
Astept raspuns urgent.Va multumesc din suflet pentru raspuns
Parintii sotului au facut donatie din considerentul de a nu fi bun comun, adica partajabil. Ma indoiesc ca acel contract de donatie nu are si o clauza in care ii este interzis sotului sa intraineze imobilul.Daca nu are acea clauza poate vinde oricui.
@Ruje- O asftel de clauza este ILEGALA!
@Flori2- Sotul dvs poate face orice doreste cu proprietatea pe care a primit-o prin donatie! Insa , daca in actul de donatie nu scrie ca se face donatia cu scutire de raport , atunci nici o banca nu va accepta un astfel de imobil drept garantie pentru un imprumut cu ipoteca!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
N/o fi ilegala dar se practica.Am avut cazuri de astfel de donatii si culmea au fost si luate in considerare de autoritati.
Fara suparare dar , in mod cert , erau donatii facute pe coltul mesei ! Nimeni nu poate dispune de un bun care nu mai este al sau! Iar donatorul nu-i poate impune donatarului ce sa faca cu bunul primit prin donatie! PUNCT! Orice clauza contrara este ilegala si , ca atare , nula de drept!B-)
flori2 a scris:

deci imi poate vinde mie? ce inseamna scutire de raport?va multumesc tuturor