Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunuri vandute intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunuri vandute intre soti

buna ziua. Am o intrebare: Fratele meu a fost casatorit o perioada de timp si in timpul casatoriei a facut un contract vc intre soti ,mai precis a vadut soytiei lui niste bunuri .Dupa divort bunurile au ramas evident la ea .In procesul de partaj bunuri comune fratele meu poate sa ceara impartirea si acelor bunuri? Ce lege reglementeaza asta?Vanzarea intre soti este inatacabila?Multumesc.
Interdicţia de vânzare între soţi prevăzută expres în art.1307 Cod civil interdicţia vânzării între soţi fiind asemenea, menită să apere principiul revocabilităţii donaţiilor între soţi şi, totodată, să ocrotească pe moştenitorii şi creditorii soţului vânzător împotriva unor acte frauduloase ale terţilor.
sancţiunea vânzării între soţi este nulitatea absolută, dreptul la acţiune este imprescriptibil conform art.2 din Decretul nr.167/1958.
Intre timp bunurile au fost vandute de parata dar la dosarul de partaj ea a depus acel contract de vc intre ei. Poate sa-si recupereze jumatate din valoarea bunurilor?Va multumesc.Eu nu prea am cunostinte juridice si probabil ma exprim greoi,ma scuzati.Multumesc