Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dizolvare voluntara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dizolvare voluntara

Un SRL cu 2 asociati / administratori vrea sa se desfiinteze. Au de recuperat niste bani (in jur de 20 000 de lei) si de dat niste bani (aceasi suma). De asemenea, au un contract in derulare cu Orange.

Unul din asociati a fost la Registrul Comertului si i s-a spus ca poate sa isi dizolve SRL-ul fara nicio problema, fara lichidator, costand in jur de 750 lei toata povestea. Prima intrebare : se poate asa ceva ?

Apoi, intreband de problemele cu cele doua firme (o debitoare si o creditoare), i s-a spus ca asociatii sunt succesori ai firmei dizolvate si ar putea raspunde. Intrebarea nr. 2 : eu n-am gasit in legea 31/1990 nici in legea insolventei asa ceva. Ma poate ajuta cineva ?
Se poate.
Nimeni nu poate fi obligat la a continua o asociere. SRL este o asociere.

Creditorii sociali pot face opozitie.

Prin astfel de dizolvari asociatii preiau activul si pasivul societatii
Daca aveti datorii nu poteti sa faceti dizolvarea concomitent cu lichidarea (fara lichidator).

Printre altele veti avea nevoie de un bilant de lichidare din care sa rezulte ca nu aveti niciodatorie.
Problema cea mare consta in faptul ca trebuie sa obtineti un certificat de atestare fiscala din care sa rezulte faptul ca nu aveti datorii fata de stat. Daca obtineti acest act si nimeni nu face opozitie la hotararea de dizolvare actiunea poate avea succes.
in primul rand, multumesc pentru raspunsuri.

la stat nu sunt datorii. doar la o persoana juridica.

ok, deci sunt doua variante : 1. creditorul face contestatie si atunci nu se mai face dizolvarea.

2. creditorul nu face contestatie si atunci ... ce se intampla ? ramane chestia cu asociatii care preiau activul si pasivul societatii ?

Deci, pe scurt, asociatii iau pasivul societatii pe de'a intregul ? Puteti sa imi spuneti va rog actul normativ care prevede aceasta ?

1 soc se poate dizolva fara lichidator in conditiile art 235 din lege 31/1990 adica ori asociatii declara ca soc nu are datorii ori depun odata cu Hot de dizolvare si acordurile cu creditorii privind stingerea datoriilor !
In cazul dvs aveti datorii - deci nu se poate
2 in urma radierii asociatii preiau activul ramas NU si pasivul !
Adrian Stoica, Practician in insolventa