Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntarea la judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntarea la judecata

Poate reclamatul sa renunte la judecata in ziua pronuntarii solutiei in dosarul civil?
Reclamantul poate renunta la judecata oricand.

Cum renuntarea la drept se poate face atat in prima instanta cat si in apel rezulta ca poate renunta si in ziua pronuntarii.

Cand renuntarea este facuta in instanta de apel, hotararea primei instante va fi anulata, iar reclamantul nu va mai avea posibitatea de a formula o noua cerere de chemare in judecata. Incheierea prin care se consata renuntarea la judecata are puterea de lucru judecat.
multumesc! era raspunsul de care aveam nevoie
In art.246 alin.(4) C.proc.civ. se stipulează că atunci " Când părţile au intrat în dezbaterea fondului,renunţarea nu sepoate face decât cu învoirea celeilalte părţi".Prin urmare nu mai este posibilă renunţarea la judecată,dar este posibilă renunţarea la însuşi dreptul pretins conform art.247 C.proc.civ.
ghineaion a scris:

In art.246 alin.(4) C.proc.civ. se stipulează că atunci " Când părţile au intrat în dezbaterea fondului,renunţarea nu sepoate face decât cu învoirea celeilalte părţi".Prin urmare nu mai este posibilă renunţarea la judecată,dar este posibilă renunţarea la însuşi dreptul pretins conform art.247 C.proc.civ.

Este stipulat chiar in alin. (4) ca este posibila renuntarea, dar cu... invoiala celeilate parti.
Concluzia este ca se poate.
Darie Tudor a scris:

Reclamantul poate renunta la judecata oricand.

Cum renuntarea la drept se poate face atat in prima instanta cat si in apel rezulta ca poate renunta si in ziua pronuntarii.

Cand renuntarea este facuta in instanta de apel, hotararea primei instante va fi anulata, iar reclamantul nu va mai avea posibitatea de a formula o noua cerere de chemare in judecata. Incheierea prin care se consata renuntarea la judecata are puterea de lucru judecat.

Faceti confuzie intre renuntarea la judecata si renuntarea la calea de atac.
Nu este totuna.
Renuntarea la judecata, conform art. 246 C.p.c alin. (4) spune " Cand partile au intrat in dezbaterea fondului, renuntarea nu se poate face decat cu invoirea celeilalte parti"
Deci este permisiva, dar te conditioneaza.

Nu trebuie amestecat cu prevederile art. 267, care se refera la renuntarea la calea de atac, facuta dupa pronuntarea hotararii.