Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu politia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu politia

Ieri, la orele 16:00, ma aflam parcat in aproprierea unei intersectii, la 50m de cel mai apropiat imobil. Eram cu niste prieteni carora le-am aratat cum merge subwooferul, fiindca vreau sa-l vand. A venit un politist, care a spus ca ma amendeaza pentru tulburarea linistii publice. Pana la urma a mai comentat ceva si s-a luat si a plecat. Vreau sa stiu cine a avut dreptate, eu sau domnul politist...........eu stiam ca intre orele 22 si 08 se considera tulburare.............................va multumesc
Art. 2 pct. 28 din Legea nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, cu modificările şi completările ulterioare, prevede că este contravenţie tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă, dacă fapta nu este comisă în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerată infracţiune.
Art. 2 pct. 29 din lege prevede o altă contravenţie, respectiv: tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora.
Amenzile sunt prevăzute la art. 3 din lege.
Corina Capotã, Avocat
Al 2-le alineat l-am citit si eu, e vorba de orele 22-08, dar din primul nu inteleg. Sunt sau nu de vina, nu exista o limita admisa de decibeli, saun un criteriu dupa care sa se constate daca am avut sau nu muzica prea tare????:-/
raidaru a scris:

Al 2-le alineat l-am citit si eu, e vorba de orele 22-08, dar din primul nu inteleg. Sunt sau nu de vina, nu exista o limita admisa de decibeli, saun un criteriu dupa care sa se constate daca am avut sau nu muzica prea tare????:-/

Conform primului aliniat erai pasibil de amenda.
Nu exista prevazuta o limita decibeli sau un criteriu clar.
Ramane la aprecierea directa a agentului constatator.
Da dar pot face contestatie oricum, mi se pare o prostie sa fie la mana agentului chestia asta, ar trebui sa fie o limita de decibeli, ca asa de exemplu un agent care are ciuda pe mine poate sa-mi dea amenda dupa amenda...........daca lui i se pare prea tare.........................X-(
Potrivit specialiştilor din domeniul medical, nivelul admis de decibeli, ziua, în exterior, este de 50, iar noaptea, de 40.
În casă, ziua, nivelul admis de decibeli este de 35, iar noaptea, de 25.

Exista si o Hotarare de Guvern privind evaluarea şi gestionarea zgomotului ambiant, parca avea nr.321/2005.