avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... sprijin guvern
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

sprijin guvern

persoanele fizice pot beneficia de ajutorul guvernului in bani?
Cel mai recent răspuns: mar_cat98 , utilizator 19:53, 6 Februarie 2011
atunci cand au sub 35 de ani si vor sa deschida o afacere
Faceti diferenta intre IMM si PFA.
Programul este pentru infiintare unor IMM-uri de catre tineri sub 35 ani.
intreprinderile individuale ,sau s.r.l-urile fac parte din intreprinderile mici si mijlocii?
Societatile cu raspundere limitata “pot fi” IMM…

(copy-paste)
Art. 112 indice 1, Cod fiscal
Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 1122 alin. (6);
b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
deci pt a beneficia de sprijinul in bani a guvernului trb sa infintezi un s.rl.l
multumesc de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imm? madu-deny madu-deny Ce conditii trebuie sa indeplineasca o societate ca sa fie incadrat in categoria IMM-urilor? Care sunt pasii? (vezi toată discuția)
Impozit 3% pentru microintreprinderi valeriurv valeriurv Ce documente trebuie sa prezint la sectia financiara (vezi toată discuția)
M-am declarat microintreprindere cu 0 salariati cory768 cory768 am o societate infiintata in cursul anului 2010, an in care nu a avut venituri, si nici salariati. la 31 ianuarie 2011 am depus declaratia 010 la finante prin ... (vezi toată discuția)