Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... sprijin guvern
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

sprijin guvern

persoanele fizice pot beneficia de ajutorul guvernului in bani?
atunci cand au sub 35 de ani si vor sa deschida o afacere
Faceti diferenta intre IMM si PFA.
Programul este pentru infiintare unor IMM-uri de catre tineri sub 35 ani.
intreprinderile individuale ,sau s.r.l-urile fac parte din intreprinderile mici si mijlocii?
Societatile cu raspundere limitata “pot fi” IMM…

(copy-paste)
Art. 112 indice 1, Cod fiscal
Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 1122 alin. (6);
b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
deci pt a beneficia de sprijinul in bani a guvernului trb sa infintezi un s.rl.l
multumesc de raspuns