avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale IMM?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

IMM?

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o societate ca sa fie incadrat in categoria IMM-urilor?
Care sunt pasii?
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 14:31, 13 Februarie 2011
In primul rand, infiintarea societatii; completarea vectorului fiscal 010…
O microintreprindere este o persoana juridica ce beneficiaza de posibilitatea de a fi impozitata cu un procent de 3% din cifra de afaceri, spre deosebire de societatile comerciale platitoare de impozit pe profit 16%.

Copy-paste:
Art. 112 indice 1, Cod fiscal
Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112.2 alin. (6);
b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
Articolul 2 al anexei din Recomandarea 361/2003/CE
" Categoria Intreprinderilor Micro, Mici si Mijlocii (IMM) este formata din intreprinderi care angajeaza mai putin de 250 de persoane si care au o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 de milioane de euro si/ sau detin active totale de pana la 43 de milioane de euro"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imm - se poate fara angajati? raduma raduma Anul trecut am citit ca o conditie la IMM este sa aiba macar un angajat. Am deschis acum un IMM, si am citit pe un alt forum ca anul asta nu mai exista ... (vezi toată discuția)
Ce sunt imm -urile ? poolmat poolmat daca am o intreprindere individuala .ma incadrez la IMM ? (vezi toată discuția)
Definitie imm(intrepriderie mica si mijlocie) bogdan30ro bogdan30ro Va rog sa-mi spuneti definitia IMM. Am gasit mai multe variante si nu sunt foarte multumit. Care este diferenta esentiala intre IMM si SRL? multumesc anticipat (vezi toată discuția)