Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale IMM?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

IMM?

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o societate ca sa fie incadrat in categoria IMM-urilor?
Care sunt pasii?
In primul rand, infiintarea societatii; completarea vectorului fiscal 010…
O microintreprindere este o persoana juridica ce beneficiaza de posibilitatea de a fi impozitata cu un procent de 3% din cifra de afaceri, spre deosebire de societatile comerciale platitoare de impozit pe profit 16%.

Copy-paste:
Art. 112 indice 1, Cod fiscal
Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112.2 alin. (6);
b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
Articolul 2 al anexei din Recomandarea 361/2003/CE
" Categoria Intreprinderilor Micro, Mici si Mijlocii (IMM) este formata din intreprinderi care angajeaza mai putin de 250 de persoane si care au o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 de milioane de euro si/ sau detin active totale de pana la 43 de milioane de euro"