Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asistent matermal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asistent matermal

din cauza varstei multi angajatori nu vor sau evita sa-ti faca contract cu carte de munca,am patito si eu,atunci am zis sa devin asistent maternal,dar in provincie unde avem o casa frumoasa cu tot confortul,dar mi s-a spus ca la sat nu dau copii,de ce. Eu am fost si am intrebat la directia pentru protectia copilului din calarasi,as dori sa stiu daca se poate sau nu.
Pot fi atestate ca asistent maternal profesionist numai persoanele care indeplinesc urmatoarele conditii:
- au capacitate deplina de exercitiu;
- prin comportamentul lor in societate, starea sanatatii si profilul lor psihologic, prezinta garantii pentru indeplinirea corecta a obligatiilor care revin unui parinte, referitoare la cresterea, ingrijirea si educarea copiilor sai;
- au in folosinta o locuinta care acopera necesitatile de preparare a hranei, igiena, educatie si odihna ale utilizatorilor sai, inclusiv cele ale copiilor care urmeaza a fi primiti in plasament sau in incredintare;
- au urmat cursurile de formare profesionala organizate de serviciul public specializat pentru protectia copilului sau organismul privat autorizat care efectueaza evaluarea pentru acordarea atestatului de asistent maternal profesionist.

Persoanele care solicita sa devina asistent maternal profesionist vor adresa o cerere de evaluare a capacitatii lor serviciului public specializat pentru protectia copilului din judetul, respectiv sectorul municipiului Bucuresti, pe teritoriul caruia isi au domiciliul sau unui organism privat autorizat sa desfasoare activitati de protectie a copilului. Cererea va mentiona in mod obligatoriu numarul de copii pentru care solicitantul considera ca poate asigura simultan conditii optime de ingrijire, grupa de varsta si sexul acestora, disponibilitatea de a ingriji copii cu handicap/dizabilitati, infectati HIV sau bolnavi SIDA.

Mai multe detalii gasiti aici :
[ link extern ]