Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DENUMIRE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DENUMIRE FIRMA

Buna ziua,

La infintarea unei societati trebuie sa faci rezervare de 3 denumiri ale firmei.
1. La care denumire se refera la cea care va fi de forma SC NUMFIRMA SRL sau cea care va fi afisata ca reclama?
2. De unde pot sti eu ca toate numele alese de mine ca denumire nu sunt luate.
Exista vreo lista cu denumirile societatilor existente afisate de ORC?

La denumirea marcii a firmei nu trebuie sa fac reyervare la ORC?
strelitia, utilizator
1.Completati formularul cu 3 denumiri in ordinea preferintelor.
2. Verificandu-se vi se va comunica daca poate fi retinuta ori nu una dintre denumirile propuse.
3. Denumirea unei societati este una, a unei marci, produs etc. este alta.
Denumirea societatii este cea sub forma SC NUMEFIRMA SRL.
Ca vrei sa descizi carciuma si pui firma "LA CALUL BALAN", este altceva.
Cele trei denumiri inscrise in formular, vor fi verificate de ORC, in ordinera inscrisa pe lista.
Pentru prima care este disponibila, se va emite certificatul de rezervare.
Multumesc de raspuns. Vroiam sa va intreb la denumirea firmei (marca) trebuie facuta rezervare.
gabescu a scris:

1.Completati formularul cu 3 denumiri in ordinea preferintelor.
2. Verificandu-se vi se va comunica daca poate fi retinuta ori nu una dintre denumirile propuse.
3. Denumirea unei societati este una, a unei marci, produs etc. este alta.

Multumesc de raspuns. Vroiam sa va intreb la denumirea firmei (marca) trebuie facuta rezervare

Nu este obligatoriu sa mergeti la OSIM pentru inregistrarea unei marci, este suficient sa aveti denumirea eliberata de ORC.

Din cate imi dau seama la inceput va fi o firma micuta asa ca nu vad rostul.