avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DENUMIRE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DENUMIRE FIRMA

Buna ziua,

La infintarea unei societati trebuie sa faci rezervare de 3 denumiri ale firmei.
1. La care denumire se refera la cea care va fi de forma SC NUMFIRMA SRL sau cea care va fi afisata ca reclama?
2. De unde pot sti eu ca toate numele alese de mine ca denumire nu sunt luate.
Exista vreo lista cu denumirile societatilor existente afisate de ORC?

La denumirea marcii a firmei nu trebuie sa fac reyervare la ORC?
Ultima modificare: Luni, 7 Februarie 2011
strelitia, utilizator
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 11:32, 7 Februarie 2011
1.Completati formularul cu 3 denumiri in ordinea preferintelor.
2. Verificandu-se vi se va comunica daca poate fi retinuta ori nu una dintre denumirile propuse.
3. Denumirea unei societati este una, a unei marci, produs etc. este alta.
Denumirea societatii este cea sub forma SC NUMEFIRMA SRL.
Ca vrei sa descizi carciuma si pui firma "LA CALUL BALAN", este altceva.
Cele trei denumiri inscrise in formular, vor fi verificate de ORC, in ordinera inscrisa pe lista.
Pentru prima care este disponibila, se va emite certificatul de rezervare.
Multumesc de raspuns. Vroiam sa va intreb la denumirea firmei (marca) trebuie facuta rezervare.
gabescu a scris:

1.Completati formularul cu 3 denumiri in ordinea preferintelor.
2. Verificandu-se vi se va comunica daca poate fi retinuta ori nu una dintre denumirile propuse.
3. Denumirea unei societati este una, a unei marci, produs etc. este alta.

Multumesc de raspuns. Vroiam sa va intreb la denumirea firmei (marca) trebuie facuta rezervare


Nu este obligatoriu sa mergeti la OSIM pentru inregistrarea unei marci, este suficient sa aveti denumirea eliberata de ORC.

Din cate imi dau seama la inceput va fi o firma micuta asa ca nu vad rostul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezervare denumire firma amrita950 amrita950 Buna ziua, 1. La rezervarea denumirii firmei este necesar ca cererea sa fie insotita si de alte documente? Pe cererea standard am observat ca exista o ... (vezi toată discuția)
Este posibil ? stanbogdan23 stanbogdan23 Este posibil ca mai multe societati comerciale cu denumiri diferite si domeni de activitate ce nu au nimic in comun una cu cealalta sa poarte un singur brand ... (vezi toată discuția)
Despre folosirea denumirii de firma pe un produs al altei firme edia76 edia76 Buna ziua. Am si eu o problema la care as dori un raspuns, o eventuala sugestie... Firma noastra se numeste XXX SRL. La alta firma in vitrina apare un produs ... (vezi toată discuția)