Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditiile angajarii in cazul pensionarilor pe caz de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditiile angajarii in cazul pensionarilor pe caz de boala

Buna Ziua, am si eu o probl, si as avea nevoie de un raspuns:

Am un caz , pensionar pe caz de boala,gradul III, ( se avizeaza in fiecare an la medic), 54 de ani, care are o pensie de 700 ron, vrea sa stie daca se mai poate angaja, in asa fel incat sa mai beneficieze in continuare de pensie, si daca da , cate ore mai poate lucre si pana la ce varsta?

Va multumesc
Pensionarii de invaliditate de gradul III pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective
Acestia pot fi angajati cu 4 ore/zi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
si in acest caz nu se retine somaj, respectiv nu se datoreaza de firma?