Forum Discuţii juridice Executare silită Amenda - executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Amenda - executare silita

Buna ziua . Azi mi-a venit de la taxe si impozite o somatie ( aveam o amenda de 400 ron si nu am platit-o) .

Pe foaie scrie : Daca in termen de 15 zile de la primirea prezentei somatii nu veti achita sumele metnionate pentru care termineul legal de plata a expirat , in baza prevederilor O.G.92/2003/ privind codul de procedura fiscala se va proceda la aplicarea modalitatilor de executare silita .
PS : apartamentul este pe numele meu . atat am pe numele meu.

Este adevarat ? Multumesc
dubstep, utilizator
Este adevarat ce? Ca exista posibilitatea executarii silite?Da, exista, iar cadrul legal este bine mentionat.Prima data va blocheaza conturile,daca aveti....
Un sfat. Daca incepe executarea silita si nu aveti toata suma stabilita prin somatie...puteti suspenda executarea silita prin plata unei mici sume.....dupa care curge un nou termen.
Bafta!