Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inchisoarea cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inchisoarea cu suspendare

Buna ziua.M-am judecat cu fostul sot pt neplata pensiei de intretinere,cu cateva zile in urma acesta a fost condamnat la 1 an de inchisoare cu suspendare.Va rog sa-mi spuneti daca i sa dat cu suspendare acei bani pt care ne-am judecat o sa fie obligat sa mii dea ?Va rog din suflet sa-mi spuneti .Va multumesc.
Neplata pensiei alimentare pe penal are ca si consecinta o pedeapsa cu suspendare si doar atat , dar daca nu are venituri nu aveti ce sa ii mai faceti...
E obligat sa vi-i dea, insa trebuie sa-l executati, daca aveti ce. Casa, masina, salariu etc.
Va multumesc foarte mult.Sa inteleg ca va trebui sa merg acum cu hotararea la un executor?S-au il va instiinta tribunalul de aceste lucruri?
Persoana care e iteresata merge si face demersurile... nu prea le face altcineva penrtu noi.
Succes!
Va multumesc foarte mult.Asi mai avea o intrebare,in cat timp se emite hotararea?De 5 zile sa dat sentinta.daca merg eu so ridic se poate face acest lucru?