Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citare ca faptuitor intr-un dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citare ca faptuitor intr-un dosar penal

Buna ziua,
Am si eu o intrebare :
am primit o citatie pentru a ma prezenta la politie in calitate de faptuitor intr-un dosar penal intr-o alta localitate decat cea de domiciliu , dosar deschis in 2010.
Nu stiu despre ce este vorba, exista posibilitatea de a afla ceva inainte de a ma prezenta acolo ?

Multumesc.
pai sunati la politie si cereti detalii..pe citatie nu scrie pentru ce infractiune sunteti chemat?
Nu scrie nimic pe citatie , dar se dau detalii prin telefon ?
Buna ziua,
trebuie sa va duceti personal la sediul politiei care v-a citat , va intreaba daca vreti sa dati declaratii sau nu. aveti dreptul sa nu dati nici o declaratie, dar ei sunt obligati sa va aduca la cunostinta prin proces verbal care sunt acuzatiile. prin acelasi proces verbal se consemneaza daca vreti sau nu sa dati declaratie. sfatul meu este sa nu dati declaratie momentan. asteptati sa fiti chemat la procuror unde se va face prezentare de material si atunci puteti vedea dosarul si puteti da declaratii.
pitic1991 a scris:

Nu scrie nimic pe citatie , dar se dau detalii prin telefon ?

Prin telefon nu se dau relatii,dar exista si posibilitatea sa va spuna ceva daca sunteti din alta localitate.
Va puteti angaja avocat pentru a se informa la modul concret pentru ce sunteti chemat ca sa nu bateti drumul degeaba.
Multumesc, ma voi prezenta , sa vad despre ce este vorba.
Nu stiu sa fi facut ceva , mai ales ca nu mai lucrez de 2 ani , nu am permis de conducere , etc