Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Solicitare proba cu detectorul de minciuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Solicitare proba cu detectorul de minciuni

Buna ziua
un amic de-al meu,s-a incaierat cu un barbat,s-au batut.a fost chemat la politie,tinut pana a doua zi in arest.acum a fost citat din nou,s-a prezentat si i s-a spus ca celalalt are doi martori.i s-a cerut sa faca proba la detectorul de minciuni.
va rog,sa-mi spuneti daca e normal si legal.
multumesc frumos
Depinde ce probe au în acuzare.
Diferența dintre normal și anormal e destul de mica în anumite cazuri.
Avocatul lui ce i-a spus?
nu are avocat
Testul poligraf nu este mijloc de proba conf. CP.P., iar concluziile testului poligraf nu pot fi considerate ca furnizând probe, în sensul procesual al noţiunii. Acestea pot fi valorificate, în planul unei soluţii, doar în calitate lor de indicii care, coroborate, cu alte elemente de fapt conduc către o anume concluzie.
Amicul dvs poate refuza testarea daca nu doreste, fara alte explicatii.
Potrivit art. 97 alin. (2) lit. f), este admis orice alt mijloc de probă care nu este interzis prin lege. Ori testarea poligraf nu este interzisa, ci doar nu este mentionata expres printre mijloacele de proba. Asadar, daca persoana in cauza isi da consimtamantul la testare, aceasta este legala.

De altfel, ideea coroborarii probelor enuntata de catre dvs este valabila pentru toate probele, nu doar pentru testarea poligraf.
Alcormona, am spus eu ca este interzisa testarea?