Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... testul cu detectorul de minciuni
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

testul cu detectorul de minciuni

Imi puteti spune va rog daca testul cu detectorul de minciuni se considera proba in instanta?
Acest test nu este considerat ca fiind o proba,decat daca poate fi coroborat cu alte probatorii administrate in dosar.
acest mijloc de proba nu este considerat de catre instanta o proba pertinenta, concludenta. daca e coroborata cu alte probe poate fi o proba utila.
Testul poate sa dea nastere la dubiu daca este facut de niste martori mincinosi, ceea ce poate duce la o achitare in justitie a persoanei.
Chiar daca nu constituie un mijloc de proba in sensul Codului de procedura penala poate fi folosit.
Daca sunteti suspect intr-un dosar penal este bine sa consultati verbal un avocat si intr-un mediu privat pentru a intelege anumite aspecte de ordin psihologic.
De curand, am fost undeva pentru niste parti vatamate si politistul care se ocupa de caz a spus ca il considera in continuare suspect pe respectivul desi nu exista nicio proba la dosar care sa ii ateste vinovatia doar pentru ca a refuzat testul poligraf.
Alte 4 persoane suspecte au acceptat testul...si au iesit de sub banuielile politienesti.

Aveti dreptul de a refuza testul poligraf dar veti fi manipulat psihologic...prin mijloace specifice...

avocat Claudiu Lascoschi
Daca vreti sa faceti testul poligraf,eu va recomand sa va mai ganditi.
Dupa cum spunea si domnul avocat Lascoshi,puteti fi manipulat psihologic.
Aveti dreptul legal sa il refuzati,fara a atrage consecinte juridice.
Daca sunteti nevinovat nu prea aveti de ce sa va temeti de detectorul de minciuni. Insusi ideea ca sunt pusi "la detector" ii face pe cei care au savarsit o infractiune sa transpire, daca ma intelegeti ce vreau sa zic -> 50% dintre "vinovati" isi recunosc fata in fata psihiologului, inainte ca testarea sa se fi incheiat, deci va cam dati seama....
Rata de acuratete este de 97%, insa... vedeti ca se numeste "detector de minciuni" si nu "detector de adevarat", si chiar si asa este. La toate intrebarile principale,esetiale dosarului cel supus testului va trebui sa raspunda cu NU.
Astfel o persoana care afirma ca a fost violata, si inspira dubii va fi intreabata:
-Aveti de gand sa mintiti la acest test? NU
-Ati mintit cand ati declarat ca nu v-ati cunoscut cu X inainte de data 1-MAR-2010? NU
-Ati mintit cand ati declarat ca ati fost violata? NU

De aici apare puterea "detectorului" , nu veti fi intrebat "adevaruri" pt. intrebarile principale, gen : Ai fost violata? deoarece masinaria aceea detecteaza emotii ...

Ca parere persoanala: nu cred ca un criminal ar putea trece testul, ar transpira la intrebari incarcate pshiolgic (gen in cazul lui cioaca a fost intrebat: Vie sau moarta tu ai dus-o pe Elodia in data de XXX , tu ai omorat-o in data de XXXX pe Elodia) [intrebari cu simbolisme care sa te ancoreze la trecut: data, nume, ora,etc , culoare] dar de f. multe ori o "parte vatamata" s-ar putea emotia mult prea mult,etc.

+++ Sa nu uitati niciodata ca pe langa "detector" sunteti testat si de catre "domnul psihiolog" care primeste informatii de la domnul politist,etc.

xuser, utilizator