avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poligraf
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poligraf

Va rog unde gasesc metodologia(procedura) completa si punctuala (acreditata)a testarii cu poligraful.
Etapele ,drepturile si obilgatiile , persoanei testate si psihologului.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: xuser , utilizator 19:55, 21 Iunie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
arturvutcovici a scris:

Exista p probabilitate de 1/1000 de a pacali poligraful.
O pot face mitomanii si cei exersati special in acest scop.


Pe ce va bazati? Toate studiile serioase (dublu-orb), arata o eficienta de aprox 70-75%, ceea ce e putin mai bine decat 0 (sansele de start sunt 50%). De exemplu un meta analiza a studiilor disponibile in SUA. [ link extern ]
~ Conținut șters la cerere ~
Aratati cheile de la Maserati:)

Ideea este ca toate organismele stiintifice accepta ca poligraful atinge maxim 80-85%, desi mai putin in cazuri neideale. Cand vorbim de organisme stiintifice nu vorbim de firme care isi promoveaza produsele sau de psihologi care au un interes personal in materie.

Raportul Academiei SUA (2003) [ link extern ]
In romana, o prezentare chiar a cuiva care sustine poligrafia: "Exista 10-15% reactii fals pozitive." [ link extern ]

Prin urmare, 1/1000 e o cifra mult mult exagerata. Sigur, daca ai de gand sa minti nu este recomandat sa te prezinti, dar exista nevinovati emotivi care accepta testul cand toti ar trebui sa-l refuze.
Chiar nu mi-am pus problema de al pacali, ci sa dovedesc ca nu sunt vinovata, dar culmea nu mia- iesit bine.
Retineti, eu l-am solicitat.
Dar vroiam sa vad daca in procedura se prevede "incalzirea manilor la o rezistenta cand afara erau 26 grade" inaintea setului 2 si 3 de intrebari!

Alte discuții în legătură

Test poligraf caradis caradis Buna ziua. Am avut o plangere la politie de inselaciune care acum s-a transformat in abuz de incredere. In opinia mea nu este nici una nici alta . O ruda mi-a ... (vezi toată discuția)
Testul poligraf ContSters211662 ContSters211662 Am si eu o nelamurire ...... Cum se pun intrebarile la detectorul de minciuni ? Cam cate intrebari se pun la detector ? Exista un numar de intrebari standard ... (vezi toată discuția)
Poligraf ragaliemariana ragaliemariana Va rog ajtati-ma cu o litera de LEGE. La CA a fost admis testarea poligraf, am primit raportul nrgativ dar insotir de o singura diagrama( in loc de 3 ca au ... (vezi toată discuția)