Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA intracomunitar targuri /expozitii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA intracomunitar targuri /expozitii

Neplatitor TVA Romania doreste sa organizeze targuri de cariera in Romania si Bulgaria. Conform Codului Fiscal, aceste evenimente se impoziteaza din punct de vedere al TVA la locul prestarii efective.

Intrebari:
1. Daca organizeaza targul in Romania, locul prestarii fiind Romania, factureaza fara TVA atat pentru partenerii romani cat si pentru cei din UE. Corect?
2.Daca organizeaza targul in Bulgaria, locul prestarii ar fi Bulgaria. In acest caz ce se intampla din punct de vedere al TVA? Ar trebui sa se inregistreze in Bulgaria, sa-si numeasca un reprezentant fiscal? Sugestii?

Multumesc!
Performia Finance, Contabil
1. corect
2. intrucat serviciile nu se incadreaza la regula generala de la art. 133, alin 2, persoana neplatitoare de tva in romania nu are obligatia sa se inregistreze conform art. 153^1 si nici nu este obligat la plata taxei in bulgaria pentru a avea motive sa numeasca un reprezentant fiscal acolo.
Multumesc, ma gandeam ca n-ar avea logica sa se inregistreze in Bulgaria atata timp cat pentru acelasi tip de serviciu in Romania n-are obligatia sa se inregistreze.

Urmatoarea intrebare ar fi: poate totusi sa se inregistreze ca platitor de TVA doar in Bulgaria, astfel incat sa beneficieze de deducerea TVA-ului aferent servciilor de organizare a evenimentului?

Multumesc inca o data pentru raspuns!
ar fi o posibilitate, dar asta ar insemna sa factureze la randul sau serviciile cu tva bulgaresc.
asta e clar! multumesc! :)