Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probe incredintare minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probe incredintare minori

Buna ziua,
Nu am fost casatoriti si suntem in proces pt. incredintarea copiilor (un copil are 3 ani si celalalt 4 ani). S-au admis de catre instanta: proba cu 2 martori, (la primul termen doar un martor, si doar daca se va dovedi necesar va fi chemat si cel de al doilea), proba cu inscrisuri si interogatoriul partilor. Am aflat de la cunostintele comune ca partea adversa ia declaratii scrise de la terte persoane care sa confirme ca sunt o persoana violenta, ca i-am adresat injurii si l-am agresat fizic in fata copiilor, lucru care nu este adevarat (eu am 43 kg iar el 90 kg). Ce greutate au in instanta si cum pot "demonta" aceste acuzatii, tinand cont ca s-a admis in prima faza doar proba doar cu 1 martor, iar cei care dau astfel de declaratii (amici de ai lui) nu vor fi interogati pt. a se dovedi falsitatea declaratiilor lor?
multumesc mult si astept raspunsurile dvs.
Daca instanta vrea sa se edifice asupra unui aspect chema in fata ei persoana si ii ia declaratie de martor, nu strange fituici pe care fiecare a scris ce l-a taiat capul. Probele se administreaza in instanta in conditii de contradictorialitate.

Nu ne-ati spus insa care sunt pozitiile partilor din dosar. V-ati inteles pe aspectul incredintarii copiilor? Cine pe cine a chemat in judecata si daca paratul a aratat ca este sau nu e de acord cu cererea formulata de reclamant.
Cei doi martori sunt cate unul de fiecare parte ori fiecare parte aduce cate doi martori?
romascanu, moderator
pauleo a scris:

Buna ziua,
Nu am fost casatoriti si suntem in proces pt. incredintarea copiilor (un copil are 3 ani si celalalt 4 ani). S-au admis de catre instanta: proba cu 2 martori, (la primul termen doar un martor, si doar daca se va dovedi necesar va fi chemat si cel de al doilea), proba cu inscrisuri si interogatoriul partilor. Am aflat de la cunostintele comune ca partea adversa ia declaratii scrise de la terte persoane care sa confirme ca sunt o persoana violenta, ca i-am adresat injurii si l-am agresat fizic in fata copiilor, lucru care nu este adevarat (eu am 43 kg iar el 90 kg). Ce greutate au in instanta si cum pot "demonta" aceste acuzatii, tinand cont ca s-a admis in prima faza doar proba doar cu 1 martor, iar cei care dau astfel de declaratii (amici de ai lui) nu vor fi interogati pt. a se dovedi falsitatea declaratiilor lor?
multumesc mult si astept raspunsurile dvs.

Trebuie sa va opuneti la administrarea unor astfel de probe, fiind extrajudiciare.
In mod normal nici instanta nu ar trebui sa permita administrarea lor ca probe, dar tinand cont ca traim in Romania se mai fac si exceptii...
Sper ca ati angajat avocat...;)
eu sunt cea care l-am chemat in instanta pentru incredintare minori, iar el a facut cerere reconventionala, argumentandu-si pozitia prin cele prezentate anterior (violenta, etc.). De ex., una din declaratiile obtinute de el este data de un angajat de al lui, care pt. a nu-si pierde locul de munca sau pt. un bonus la salariu, a fost dispus sa dea o astfel de declaratie. Pe acel angajat l-am vazut de maxim 3 ori in viata mea si nu a fost niciodata la noi in casa. Este valabila (relevanta) aceasta declaratie, tinand cont ca martorul este angajatul paratului si exista o relatie contractuala de munca intre cei doi?
As mai avea o intrebare daca se poate: faptul ca el - in timpul relatiei noastre - a plecat de acasa si si-a inchiriat un alt apartament intrucat avea o relatie cu o dra mai tanara decat el cu 20 ani si care poza in posturi sexy in diverse cataloage si reviste (am articole si poze din presa despre dra in cauza, precum si documente care atesta faptul ca cei doi au avut o relatie) poate constitui o dovada in ceea ce priveste moralitatea tatalui, mai ales ca el lua copiii si ii ducea in acel apartament in compania acelei dre? Sau nu are nici o relevanta pentru caz?
multumesc inca o data
scuze, am uitat sa raspund la o intrebare a dvs. S-au aprobat 2 martori pt. fiecare parte, insa la prima infatisare unul singur pt. fiecare, cel de al doilea urmand sa fie citat doar daca se va considera relevant.
Daca instanta va considera necesar va dispune audierea si a celorlalti 2 martori; declaratiile luate de parat pot constitui cel mult probe in circumstantiere - instanta va tine cont de faptul ca persoanele care au dat declartiile respective sunt "subordonate" paratului. Daca cele consemnate in declaratii sunt aspecte relevante instanta va dispune citarea respectivelor persoane pentru a fi audiate nemijlocit, respectandu-se principiile oralitatii si contradictorialitatii, astfel incat si Dvs. sa puteti adresa intrebari.
Si Dvs. puteti aduce in fata instantei inscrisuri in vederea sustinerii actiunii - daca copii frecventeaza cursurile unei gradinite, puteti solicita o caracterizare de la educatoare, care sa mentioneze printre altele ca Dvs. sunteti cea care se ppreocupa de minori, care pastreaza legatura cu gradinita, participati la activitatile organizate - spre deosebire de tata, care nu trece pe acolo. De asemenea, daca minorii urmeaza diverse cursuri (muzica, dans, sport - caracterizari de la profesori/instructori - modul in care acestia percep copilul, cum e el integrat in grup, releva si mediul familial in care se afla, unul de stabilitate si in care se simte bine, in speta langa Dvs.).
In practica recenta, cel putin la instantele brasovene, pentru minorii sub 10 ani (care nu pot fi ascultati de instanta in ceea ce priveste incredintarea lor) se apeleaza la ajutorul unui specialist - psiholog, care realizeaza o evaluare psihologica a minorului (se discuta cu el, pe fondul unor jocuri - realizandu-se un profil psihologic, daca se impune sau nu schimbarea mediului, cum percepe minorul relatiile cu ambii parinti si madiul in care acestia traiesc, cu ceilalti membrii ai familiei - relatii ale parintilor cu alte peroane, etc.). cred ca si in cazul Dvs. ar fi utila o astfel de evaluare - ea nu este deloc vatamatoare pentru copii, cei care o realizeaza sunt profesionisti si obisnuiti sa lucreze cu copiii, iar pentru acestia din urma totul seamana cu nu joc.