Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Fisa fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Fisa fiscala

Buna ziua.
Sotia mea este angajata la stat insa in luna decembrie 2010 a lucrat intr-o farmacie privata cu contract de colaborare doar in aceasta luna.
Ce fisa fiscala trebuie completata,unde trebuie depusa si pina la ce data?
Multumesc
Angajatorii se ocupa de fisele fiscale.
Pana la finele lunii Februarie 2011 se depun fisele fiscale 1 si 2 doar aferente anului 2010.
Deci sa inteleg ca ea nu mai trebuie sa faca nimic,v-a depune firma cu care a facut contractul de colaborare declaratia fiscala pentru ea?
Buna ziua din nou

Codul fiscal:
ART. 59

Fişe fiscale

(1) Informaţiile referitoare la calculul impozitului pe veniturile din salarii se cuprind în fişele fiscale.

(2) Plătitorul de venituri are obligaţia să completeze formularele prevăzute la alin. (1), pe întreaga durată de efectuare a plăţii salariilor. Plătitorul este obligat să păstreze fişele fiscale pe întreaga durată a angajării şi să transmită organului fiscal competent o copie, pentru fiecare an, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent, pentru anul fiscal expirat. Modelul şi conţinutul formularelor se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Fisa fiscala = venituri din salarii