Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fisa fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fisa fiscala

Am stat in preaviz 20 de zile, dupa care m-am dus la firma sa imi iau fisa fiscala, insa aici mi s-a spus ca nu poate sa faca un stat separat si sa-mi elibereze fisa. eu am semnat un contract individual de munca. este in regula sa mai astept?
Fiti mai explicit. Sigur doreati fisa fiscala?
da, imi trebuia pentru dosarul de la somaj
Fisa fiscala pentru anul 2010 se intocmeste anul viitor pana pe data 28 februarie.
Pentru dosarul de somaj cu siguranta nu va trebuie fisa fiscala. Cred ca faceti o confuzie de termieni.

Fisa fiscala
Baza legala
Codul fiscal
ART. 59

Fişe fiscale

(1) Informaţiile referitoare la calculul impozitului pe veniturile din salarii se cuprind în fişele fiscale.

(2) Plătitorul de venituri are obligaţia să completeze formularele prevăzute la alin. (1), pe întreaga durată de efectuare a plăţii salariilor. Plătitorul este obligat să păstreze fişele fiscale pe întreaga durată a angajării şi să transmită organului fiscal competent o copie, pentru fiecare an, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent, pentru anul fiscal expirat. Modelul şi conţinutul formularelor se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice

Actele necesare întocmirii dosarului de somaj în cazul persoanelor provenite din muncă :
ACTELE NECESARE pentru solicitarea INDEMNIZATIEI DE SOMAJ

- actul de identitate (original si copie);

- certificat de nastere, casatorie ( original si copie) ;

- acte de studii si calificare (original si copie) ;

- carnetul de munca (original si copie) ;

- adeverinta eliberata de angajator, conform Normelor Metodologice de aplicare a Legii 76/2002 privind

sistemul asigurarilor de somaj aprobate prin HG 174/2002 modificata si completata ;

- adeverinta medicala, din care sa rezulte ca este « apt de munca » sau alte restrictii medicale ;

- certificat fiscal eliberat de organele financiare teritoriale din care sa rezulte veniturile proprii impozabile ;

- dosar plic.

Mentiune : adeverintele mentionate sunt valabile 30 de zile.