Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale abonament de telefonie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

abonament de telefonie

Am un abonament la telefonia mobila pe numele unei societati in nume colectiv(SNC).Erau 2 asociati, iar eu eram angajat. Mi-au dat un telefon mobil pt. a tine legatura permanent. Unul dintre asociati a decedat, si conform statutului societatea s-a dizolvat, eu ramanand cu abonamentul la telefon. Vrand sa-l folosesc in continuare, deoarece numarul era cunoscut de f. multe persoane, am preferat sa-l platesac cu banii din buzunar, dar factura si acum vine tot pe numele firmei dizolvate. Doresc sa-l transfer pe numele meu (persoana fizica), dar vreau sa pastrez numarul. M-am interesat la firma, le-am explicat situatia si mi-au spus sa vin cu adresa de la firma, semnata si stampilata, altfel nu se poate. SNC-ul a fost dizolvat in 2002 si de atunci eu platesc abonamentul la tf. Stie cineva cum pot face transferul pe numele meu?
Cred ca trebuie sa mergeti la un magazin cu actele care atesta dizolvarea firmei si o imputernicire de a cesiona contractul facuta de mana, nu autentificata, de catre asociatul ramas la momentul dizolvarii. Si bineinteles actele Dvs : carte de identitate si act de spatiu. Sau puteti telefona la Serviciul Clienti sa va dea mai multe detalii.
O zi buna.
O dovada de la registrul comertului ca firma a fost dizolvata si lichidata se poate sa va ajute.