Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii compensatorii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

compensatorii

In contractul colectiv al transportatorilor aplicabil formularea pentru plata salariilor compensatorii este ''salariu de baza brut''. Am rugamintea sa imi spuneti daca la plata se ia in considerare si sporul de vechime sau numai salariul de baza. De asemenea va rog sa imi spuneti ce se opreste la plata acestor salarii? Impozit , somaj, sanatate si pensii?
Saalriul de baza brut este efectiv salariul de incadrare(fara sporuri,daca acestea nu au fost incluse in salariul de baza-verificati pe fluturasul de salarii).
In cazul salariilor compensatorii se platesc toate contributiile sociale , mai putin contributia la somaj si fondul de garantare creante fiscale