Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CERERE DE DESCHIDERE A PROCEDURII INSOLVENTEI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CERERE DE DESCHIDERE A PROCEDURII INSOLVENTEI

Vreau sa depun o Cerere de deschidere a procedurii insolventei impotriva unei firme debitoare.
As vrea sa stiu urmatoarele:
- daca cuantumul minim al creantei este de 10.000 lei conform Art.3 alin 12 din Legea 85/2006 ?
- actele anexate in probatiune (contract; facturi; chitante; extras de cont; fisa client; convocator la conciliere) daca trebuie numerotate si in ce fel ?
- taxa de timbru este de 120 lei ?

Va multumesc anticipat pt. ajutor.

daca cuantumul minim al creantei este de 10.000 lei conform Art.3 alin 12 din Legea 85/2006 ?

Legea s-a modificat - cuantumul minim este 45.000 lei
- actele anexate in probatiune (contract; facturi; chitante; extras de cont; fisa client; convocator la conciliere) daca trebuie numerotate si in ce fel ?

le enumerati in cerere si le anexati
- taxa de timbru este de 120 lei ?

da + timbre judiciare de 0,30 lei
Multumesc mult pt . raspuns.
Am depus cererea ... exista si un nr. de dosar, iar primul termen de judecata va fi in data de _ _.02.2011

Trebuie sa ma prezint si eu la sedinta ??? Cum se procedeaza in asemenea cazuri ?
Avand in vedere ca sunteti reclamant-creditor si interesul in solutionarea cererii este al dvs., este indicat sa va prezentati (reprezentantul legal sau avocatul).

De regula, la primul termen de judecata, debitorul solicita termen pentru angajare aparator, dar se poate ca inca de la acest termen sa se dezbata aspecte importante din speta.

Nu tratati cu superficialitate problema, intrucat cererea de deschidere a procedurii insolventei este o cerere de chemare in judecata care trebuie sustinuta in mod riguros, fiind incidente multe probleme care trebuie supuse discutiei partilor.
ANDREEA ZBIRCIOG, Avocat