Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actionar = asociat ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actionar = asociat ?

Ma poate ajuta cineva sa inteleg daca actionar este acelasi lucru cu asociat?
Asociat cuprinde si termenul de actionar?
Conform Legii nr.31/1990 rep:
- exista societati de persoane , SRL-uri, ai caror membri se numesc: asociati, capitalul social este format din parti sociale;
- si societati de capitaluri, SA-uri, ai caror membri se numesc: actionari, capitalul social este format din actiuni.
asociat=actionar. se refera la societatile la care,conf lg 31/1990 se constituie avand capitalul social divizat in actiuni.
exista insa diferente intre actionar/asociat si administrator.ca idee, administratorul poate sa nu fie actionar/asociat al respectivei societati
Dar merg ele impreuna?
Poti spune unei persoane care a cumparat niste actiuni (ca cele care se vand prin bursa) ca este si aosiciat ?
Eu am crezut ca am fost clar, revin:
- La SA-uri (societatile pe actiuni), capitalul social este impartit in actiuni, iar cei care detin actiunile se numesc actionari;
- la SRL-uri ( Societati cu raspundere limitata) , capitalul social este impartit in parti sociale iar cei care detin partile sociale se numesc asociati.
Ok, deci nu putem spune despre un actionar (ca cel care cumpara actiuni la bursa) ca este si asociat?