Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil acordata pensionarului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil acordata pensionarului

buna ziua , sunt pensionar pe caz de boala de 3 ani ,in varsta de 61 ani si am pensia de 609 . fata mea este insarcinata in 3 luni si pana la sfarsitul sarcinii nu indeplineste stagiul de cotizare de 12 luni pot beneficia eu de indemnizatie crestere copil fara a mi se taia pensia?
De indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de lege beneficiaza, optional, oricare dintre parintii firesti ai copilului sau una dintre persoanele care a adoptat copilul, careia i s-a incredintat copilul in vederea adoptiei sau care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist care poate beneficia de aceste drepturi numai pentru copiii sai, precum si persoana care a fost numita tutore.

Prin urmare, daca nu va aflati intr-una din situatiile de mai sus nu aveti cum sa beneficiati de indemnizatia respectiva.