Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despagubiri materiale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despagubiri materiale

Buna ziua.

In urma unui accident auto am fost spitalizata timp de 2 luni. M am constituit parte civila in cadrul procesului penal, alturi de mine mai fiind si Spitalul Floreasca.

Intrebarea mea este cine primeste cheltuielile cu spitalizarea suportate de Spitalul Floreasca?? Eu sau spitalul? Exista undeva stipulat o prevedere in acest sens?

Mi s a spus ca eu ar trebui avand in vedere ca si eu si cel din vina caruia s a produs accidentul aveam asigurari de sanatate.

Multumesc!
nu are nici o legatura cu asigurarile de sanatate ci cu RCA. cheltuielile de spitalizare le va primi spitalul direct de la asigurator (daca vinovatul are RCA) sau de la vinovat in masura in care instanta va dispune.

dvs puteti primi alte daune materiale sau morale,in masura in care le dovediti.
Fiecare va primi cheltuielile de la sigurator sau daca este cazul ,de la instanta,in masura in care au fost dovedite