Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despăgubire de la asigurare fără sa fac plângere ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despăgubire de la asigurare fără sa fac plângere vinovatului

Buna ziua ! Am fost victima unui accident rutier eram pasager pe locul din dreapta am avut 8 zile de îngrijiri medicale, Nu vreau sa depun plângere penală vinovatei, dar as vrea ca spitalizarea sa fie plătită de asigurare. Cum procedez și ce dosar trebuie făcut ?
Buna ziua,

Conform Legii privind asigurarile si Ordinului Ministerului Sanatatii, cheltuielile privind spitalizarea se platesc de catre autorul faptei ilicite care a produs vatamarea dumneavoastra sau de catre asiguratorul RCA. Cu toate acestea, pentru dovedirea in fata spitalului a vinovatiei conducatorului auto, ar fi recomandat sa apelati la serviciile unui avocat.

Totodata, va informez ca in urma accidentului puteti solicita si obtine de la asiguratorul RCA si despagubiri morale pentru suferinta pricinuita, fara ca vinovatul sa suporte aceste daune,

Cu stima