Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate

pot cetatenii straini sa dobandeasca drept de proprietate asupra terenurilor(din Romania)?
daca da, in ce conditii?
Atunci cand cumpara locuinte, din cate cunosc eu.
depinde despre ce cetatean strain vorbim:
este cetatean al unui stat membru UE?
este rezident in Romania?
depinde si de ce fel de teren vorbim : agricol/forestier sau curti constructii?
nu este rezident,
este italian,
teren agricol.
Notaru a zis ca poate sa cumpere doar daca isi deschide societate cu sediul in Romania
sunt si eu de acord cu "notaru" :)
daca era vorba de teren cu categoria de folosinta curti constructii si cetateanul era rezident in romania putea dobandi fara probleme