avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate

pot cetatenii straini sa dobandeasca drept de proprietate asupra terenurilor(din Romania)?
Cel mai recent răspuns: Mihail Zaharia-Ciorcila , Notar 12:50, 15 Februarie 2011
daca da, in ce conditii?
Atunci cand cumpara locuinte, din cate cunosc eu.
depinde despre ce cetatean strain vorbim:
este cetatean al unui stat membru UE?
este rezident in Romania?
depinde si de ce fel de teren vorbim : agricol/forestier sau curti constructii?
nu este rezident,
este italian,
teren agricol.
Notaru a zis ca poate sa cumpere doar daca isi deschide societate cu sediul in Romania
sunt si eu de acord cu "notaru" :)
daca era vorba de teren cu categoria de folosinta curti constructii si cetateanul era rezident in romania putea dobandi fara probleme

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa alinaralu alinaralu Buna Seara, As dori sa stiu daca se poate,un italian fara domiciliul in tara poate sa cumpere o casa in romania si daca da cam ce acte i-ar trebui? ... (vezi toată discuția)
Staniero poate cumpăra o casă cu teren / vilă în românia? AlbertoBianchi AlbertoBianchi Bună dimineața, eu sunt italian, aș cumpăra o vilă detașată în România. Legile din România permit achiziționarea de acest tip de proprietate pentru ... (vezi toată discuția)
Cetatenii straini pot cumpara teren in romania? dragmar dragmar Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca cetatenii straini pot achizitiona teren in Romania si in ce conditii. Multumesc. Cu stima, (vezi toată discuția)