Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... autentificare?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

autentificare?

Vreau sa infintez o asociatie pe cont propriu si nu inteleg ce inseamna autentificare?
"Autentificarea statutului si a actului constitutiv la Biroul Notarului Public. In acest moment este necesara dovada privind disponibilitatea denumirii. Recomandam autentificarea in patru exemplare si legalizarea a doua copii."
Potrivit OUG 26/2000 atat statutul cat si actul constitutiv al unei asociatii trebuie autentificat de catre un notar sau atestat de un avocat.

Referitor la denumire, aceasta se obtine de la Ministerul de Justitie.
barabancea a scris:

In acest moment este necesara dovada privind disponibilitatea denumirii.

Verificarea este făcută la cerere de Ministerul Justiţiei şi în urma acesteia se eliberează o Dovadă a disponibilităţii denumirii.Oricare dintre membrii fondatori poate face cererea de acordare a disponibilităţii denumirii.
Taxa este de 5 lei şi se plăteşte la unitatea Trezoreriei Statului de care aparţine solicitantul.