Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

Exista vreo lege sau metotologie de intocmirea titluilui de proprietate, pentru ca am o problema . Mi s-a inscris in titlu la suprafete intravilane, suprafete identificate cu tarla si vreau sa stiu daca este corect ca dupa stiinta mea acest element de identificare se foloseste in extravilan , iar parcela pentru intravilan, dar nu stiu ce trebuie sa invoc instantei pentru a demonstra legal acest lucru. Multumesc mult.

Si suprafetele intravilane sunt identificate cu tarla si parcela conform planului cadastral general al localitatii.
atat suprafetele din intravilan, cat si din extravilan sunt identificate prin tarla si parcela
Legea nr.18/1991 reglementează procedura reconstituirii dreptului de proprietate, care prevede o ordine de îndeplinire a actelor de reconstituire.
Astfel, procedura reconstituirii începe prin cererea depusă de cel care solicită restituirea terenurilor avute anterior. După depunerea acestor cereri, comisia locală analizează probele pe care le are la dispoziţie şi înaintează comisiei judeţene propunerea de validare sau invalidare a solicitantului.
Dacă prin hotărârea comisiei judeţene s-a dispus validarea solicitantului asupra unei suprafeţe de teren stabilite generic, comisia locală trebuie să se deplaseze la faţa locului pentru identificarea terenului, punerea în posesie a solicitantului şi eliberarea procesului verbal de punere în posesie.
Abia după punerea în posesie, comisia locală înaintează documentaţia necesară comisiei judeţene pentru eliberarea titlului de proprietate.
Dacă prin hotărârea comisie judeţene solicitantul nu a fost validat încetează orice obligaţie a comisiei locale.