Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcelare..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcelare..

buna seara,

Din ce am citit parcelarea este definita ca impartirea unui teren in cel putin 4 loturi.

in desenul de mai jos cum se considera? cum se numeste impartirea terenului in zona A si Zona B (forma de L intors)?

[ link extern ]

Multumesc=D>

cristi7777, utilizator
de unde ati aflat aceasta definitie a parcelarii? :)
ce intelegeti prin "cum se considera"? si daca nu va considerati , cu ce va ajuta sa aflati cum se numeste impartirea terenului in aceasta maniera?
impartirea unui lot de teren, fie in doua, fie in mai multe, indiferent de felul in care sunt dispuse loturile rezultante se numeste dezmembrare.
in regulamentul general de urbanism...:) legat de parcelare..

voiam sa stiu cum se defineste operatia aceasta in termeni "legali", scz pt exprimare..

perfect,
dezmembrarea se poate face in orice conditii - adica pot sa il dezmembrez in cate loturi doresc sau exista anumite reguli?
dezmembrarea exemplificata este conforma cu regulile pe care le stiti Dvs?