Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua,
Am 22 de ani si sunt studenta la facultate la invatamant cu frecventa redusa. Pana la varsta de 18 ani am beneficiat de pensie alimentara de la tatal meu in urma divortului parintilor. Dupa implinirea varstei de 18 ani nu am mai solicitat in continuare pensie alimentara. Intre timp m-am si maritat si am si un copil, prin urmare sunt in concediu de crestere copil pana anul acesta in septembrie.
Avand in vedere ca urmez cursurile unei facultati si ca inca nu am implinit varsta de 26 de ani....ii pot solicita pensie alimentara tatalui meu, chiar daca sunt casatorita?
nu , din doua motive, ca aveti venituri si ca nu urmati cursuri de zi