Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionar public avansare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionar public avansare

Buna ziua,va rog sa imi spuneti daca la 27 12 2010 am facut 5 ani vechime in functia de inspector grad profesional asistent,gradatia 1, clasa 37 pot fi incadrat intr o alta clasa si gradatie?
Mentionez ca sant functionar public,avand studii cu licenta si master!

Evident ca fara studii superioare absolvite cu licenta nu ati fi putut ocupa o functie de inspector - clasa I, iar masteratul chiar nu are relevanta la promovarea in grad. (decat in cazul promovarii in vreo functie de conducere)#-o
Nu mai exista avansare in treapta de salarizare.#-o
Faceti confuzie, ca si majoritatea functionarilor publici care habar nu au de statutul lor....:(:hammer:
Daca va referiti la promovare in grad profesional superior, da - indepliniti conditia de vechime necesara, dar ar mai trebui sa aveti si calificativul bine pe ultimii 2 ani calendaristici...:)

Tanjiani, utilizator