Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

SORA MEA A FOST INSELATA DE O FIRMA DE TURISM
I S-A DAT O CHITANTA PE O SUMA SI CU AIA A RAMAS
CE POT SA FAC?
LA PROTECTIA CONSUMATORULUI AM FOST
LA POLITIE AM FOST---NU I DE GASIT(ARE SEDIU INTR O COMUNA SI NU E NIMENI DE GASIT ACOLO)
CHITANTA I A TAIAT O IN MIJLOCUL DRUMULUI UNDE S AU INTILNIT
IMPUTERNICIRE AM
CE POT SA MAI FAC?
SA RECUPEREZ BANII:(:(
faceti o plangere la parchet pentru inselaciunesi lasati apoi ca organele sa-si faca meseria.Daca nu aveti alte indicii, ( gen numele si prenumele celui care v-a taiat chitanta) sau numele real al societatii, ma tem ca este mai greu de gasit persoana vinovata.
identificarea faptuitorului de catre politie va ramine singura sansa de a recupera banii. daca politia nu reuseste puteti sa treceti suma la pierdere.
pe langa chitanta,reprezentantul acelei firme era obligat sa incheie si o factura, etc.
este ciudat modul in care sora dvs a decis sa plece intr- o excursie,incheind o chitanta pe ..strada.
banuiesc ca identificarea certa a persoanei respective este la indemana sorei dvs.
dar ,ca pasi de urmat,in fara de cele expuse de colegii mai sus, este sa identificati prin mijloace proprii persoana care a eliberat acea chitanta,venind astfel in intampinarea organelor de cercetare penala.
desigur, daca nu cumva respectiva persoana a plecat la randul ei intr-o "excursie" prin tari mai calde...