avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

SORA MEA A FOST INSELATA DE O FIRMA DE TURISM
I S-A DAT O CHITANTA PE O SUMA SI CU AIA A RAMAS
CE POT SA FAC?
LA PROTECTIA CONSUMATORULUI AM FOST
LA POLITIE AM FOST---NU I DE GASIT(ARE SEDIU INTR O COMUNA SI NU E NIMENI DE GASIT ACOLO)
CHITANTA I A TAIAT O IN MIJLOCUL DRUMULUI UNDE S AU INTILNIT
IMPUTERNICIRE AM
CE POT SA MAI FAC?
SA RECUPEREZ BANII:(:(
Cel mai recent răspuns: Gabriel Zagrean , Avocat 17:09, 9 Februarie 2011
faceti o plangere la parchet pentru inselaciunesi lasati apoi ca organele sa-si faca meseria.Daca nu aveti alte indicii, ( gen numele si prenumele celui care v-a taiat chitanta) sau numele real al societatii, ma tem ca este mai greu de gasit persoana vinovata.
identificarea faptuitorului de catre politie va ramine singura sansa de a recupera banii. daca politia nu reuseste puteti sa treceti suma la pierdere.
pe langa chitanta,reprezentantul acelei firme era obligat sa incheie si o factura, etc.
este ciudat modul in care sora dvs a decis sa plece intr- o excursie,incheind o chitanta pe ..strada.
banuiesc ca identificarea certa a persoanei respective este la indemana sorei dvs.
dar ,ca pasi de urmat,in fara de cele expuse de colegii mai sus, este sa identificati prin mijloace proprii persoana care a eliberat acea chitanta,venind astfel in intampinarea organelor de cercetare penala.
desigur, daca nu cumva respectiva persoana a plecat la randul ei intr-o "excursie" prin tari mai calde...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

sunt in proces cu tatal si sora mea pentru succesiune OVIDIU SABAU OVIDIU SABAU SUNT IN PROCES DE SUCCESIUNE CU TATAL SI SORA MEA MAMA MEA A DECEDAT IN URMA CU 14 ANI ADICA IN ANUL 1995 DUPA DOI ANI SORA SA CASATORIT SI SA MUTAT LA SOT ... (vezi toată discuția)
Interferențe în familie Ealex Ealex Bună ziua! Am un fiu care după ce a terminat gimnaziul, a plecat la liceu și a stat la sora mea (care e și medic de familie) , în aceeași casă (dar ... (vezi toată discuția)
Recuperare plata excursie mieluda mieluda Buna ziua, In luna august 2011 am cumparat de la o agentie de turism #-o o excursie pentru trei persoane, plecarea urmand sa se faca in data de 11 noiembrie ... (vezi toată discuția)