avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Astept sfaturi, va rog!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Astept sfaturi, va rog!

Buna ziua, ma adresez tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat.Pe scurt, de 3 ani si jumatate, parintii mei au divortat, eu am fost incredintata spre crestere mamei mele, iar tatal meu s-a oferit in instanta sa-mi acorde o pensie alimentara in valoare de 500 lei.Aceasta pensie alimentara, nu am primit-o decat 6 luni, dupa care a rupt legatura cu mine, cu toate ca stam in aceeasi casa, el ne adreseaza injurii atat mie cat si mamei mele........este inadmisibil ca in secolul nostru sa traim astfel de probleme.
De aceea va rog, ajutati-ma si spuneti-mi unde as putea sa gasesc un centru, o institutie unde sa apelez pentru linistea noastra, deoarece in fiecare seara ne terorizeaza, ne ameninta cu moartea, Politia a venit mereu.....i-au dat amenzi insa nu se potoleste...Va rog din suflet..poate exista si solutie la marea mea problema.Tin sa mentionez ca am aproape 20 de ani......Multumesc!!!
dar casa cui apartine ca proprietate? ambii parintii sunt proprietari?
dimacristina a scris:

Buna ziua, ma adresez tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat.Pe scurt, de 3 ani si jumatate, parintii mei au divortat, eu am fost incredintata spre crestere mamei mele, iar tatal meu s-a oferit in instanta sa-mi acorde o pensie alimentara in valoare de 500 lei.Aceasta pensie alimentara, nu am primit-o decat 6 luni, dupa care a rupt legatura cu mine, cu toate ca stam in aceeasi casa, el ne adreseaza injurii atat mie cat si mamei mele........este inadmisibil ca in secolul nostru sa traim astfel de probleme.
De aceea va rog, ajutati-ma si spuneti-mi unde as putea sa gasesc un centru, o institutie unde sa apelez pentru linistea noastra, deoarece in fiecare seara ne terorizeaza, ne ameninta cu moartea, Politia a venit mereu.....i-au dat amenzi insa nu se potoleste...Va rog din suflet..poate exista si solutie la marea mea problema.Tin sa mentionez ca am aproape 20 de ani......Multumesc!!!


oooo pt amenintari cu moartea, faceti-i imediat plangere penala si nu uita sa cereti daune morale. tot cu plangere rezolvati si cu recuperarea pensiei alimentare.

succes
sunt in partaj inca, chiar maine avem infatisare la proces.Chiar nu se poate face nimic pentru a-l opri pe acest om?Traiesc cu frica in san ca intr-una din nopti poate intra peste noi.........si nici nu vreau sa ma gandesc mai departe..
Multumesc din suflet!
Si dupa plangerea penala impotriva calomniilor si amenintarilor cu moartea, se va deschide un proces?
Buna seara,
de obicei in situatie astfel de grave nu se va rezolva doar prin amenda penala. parintii trebuie sa faca partajul si sa solicitati atribuirea imobilului si sa-i platiti sulta tatalui (diferenta de bani pentru imobil). rezolvarea va fi in doar in cazul in care nu veti mai locui cu tatal in acelasi imobil.

Alte discuții în legătură

Divort violenta domestica AndreeaC90 AndreeaC90 Buna ziua V-as ruga daca se poate să ma ajutati cu niste sfaturi legate de situația mamei mele, care doreste sa divorteze de tatăl meu, o persoana ... (vezi toată discuția)
Scandal in familie bandi2 bandi2 buna. as vrea sa intreb...soara mea are un prieten,cara sta cu noi,adica eu si mama,in casa,nu are nici flotant..si mereu ma ameninta,injura,da in catel cu ... (vezi toată discuția)
Tata vitreg andreea carmen andreea carmen buna seara ma numesc Carmen am 23 de ani, se de 8 ani de zile am un tata vitreg, in ultimul timp a inceput sa faca scandal sa o ameninte pe mama ca o omoara, ... (vezi toată discuția)