Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata partiala?

Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati cu calculul privind varsta de pensionare pentru tata.
Este nascut in ianuarie 1954 si are 35 de ani lucrati in conditii normale si 3 ani in grupa a doua.
Din cate am inteles este posibil pensionarea anticipata partiala cu legea noua adoptata.

Multumesc anticipat!
La implinirea varstei de 65 de ani, pensie penrtu limita de varsta.
La implinirea varstei de 60 de ani, pensie anticipata partial, daca sigur are 35 de ani stagiu de cotizare.
Pentru cei trei ani de gr.II nu beneficiaza de reducere.
Limita de varsta la 65 de ani.Anticipat cand implineste 60 de ani,dar trebuie sa indeplineasca si conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Cei 3 ani de grupa nu-i aduc nici o reducere.
Am citit intr-un articol ceva de genul ca cu noua lege adoptata este posibila pensionarea anticipata partiala pentru somerii trecuti de 50 de ani...Tata are 57 de ani....
Posteaza articolul sau o adresa unde il gasim.
aici este:
[ link extern ]